AnasayfaGenelBALIKESİR’DE AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

BALIKESİR’DE AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

BALIKESİR’DE AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

YAZICI: “ESNAFIMIZ

ADAM GİBİ ADAMDIR”

Karesi Bedesten alanında konuşma yapan Vali Ersin Yazıcı Balıkesir esnafının Ahilik Kültürüne söz de değil özde sahip çıktığını ifade ederek “Esnafımız dürüsttür, samimidir, güvenilirdir ama önce adam gibi adamdır” diye konuştu.

 

16-22 EYLÜL AHİLİK

HAFTASI DÜN BAŞLADI

Ahilik Haftası törenleri Atatürk anıtına Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem’in anıta çelenk sunumunu ardından Balıkesir’de kayıtlı 43 bin esnafın temsilcisi 85 odanın başkanlarının katılımıyla protokol ziyaretleri yapıldı. Başkan Erdem ve beraberindeki heyet önce Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’yı daha sonra da Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı makamlarında ziyaret ederek Ahilik Haftası münasebetiyle Balıkesir’de esnaf ve sanatkarın durumunu konuştu. Başkan Fehmi Erdem “Ahilik Kültürü esnafımızın ve meslek alanında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.Şanlı tarihimizdeki Ahilik Kültürü asla vazgeçemeyeceğimizi ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bilinmelidir” diye konuştu.

Protokol ziyaretlerinin ardından kutlama programına kortej yürüyüşü ile devam edildi. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Mehteran Takımı ve Protokol eşliğinde Milli Kuvvetler Caddesi’nden Karesi Bedesten alanına halkı selamlayarak gittiler.

 

ERDEM: “AHİLİK TÜRKLERE

ÖZGÜ MİLLİ BİR KURULUŞTUR”

Karesi Bedesten alanında Mehter Takımının gösterisinin ardından Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Ahiliğin 13. ve 19. yüzyıllar arasında Anadolu’da yaşayan halkın sanat ve meslek alanında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olduğunu belirten Başkan Fehmi Erdem “İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik; Ahlak, Eğitim – Bilim, Teşkilatlanma, Kalite – standart, Üretici – Tüketici ilişkisi, Denetim ve bunun gibi, konularda yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş ve yeterli olmuş bir sistemdir.Ahilik Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıkmış, Türklerin Anadolu’da kök salması ve tutunmasında önemli bir rol oynamıştır.Türk Esnaf ve Sanatkarları bugünde toplumsal barışın, Milli Birlik ve Beraberliğin sağlanmasında sorumluluğunu devam ettirmektedir.Milletler, tarihlerindeki köklü, sağlam kültürler ile geleceğe umutla bakarlar. Şanlı tarihimizdeki Ahilik Kültürü asla vazgeçemeyeceğimizi ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bilinmelidir.Bugün el emeği, göz nuru, alın teri ile hayatta kalma mücadelesi veren Esnaf ve Sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bol kazançlı, bereketli, sağlık ve mutluluk dolu birlik ve beraberlik içerisinde geçirmelerini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum” diye konuştu.

 

VALİ YAZICI “ESNAFIMIZ SAMİMİ

DUYGULARLA HİZMET EDİYOR”

Biz büyük bir milletiz. Yüzlerce yıldır taşıdığımız kültürlerimiz, geleneklerimiz var. Ahilik de bunların en başında gelenlerden. Kortej yürüyüşümüzde geleceğin esnafı olan öğrencilerimizin taşıdığı pankartlarda esnaflarımızın özellikleri yazıyordu. Bunlar da ‘Dürüsttür, samimidir, güvenilirdir’ gibi hasletler yazıyordu. Kısacası bizim esnafımız adam gibi adamdır. Hem işini yaparken, müşterileri ile muhatap olurken karşı tara güven veren, karşı tarafı rahatlatan ‘ben doğru yerdeyim, kazıklanmıyorum’ düşüncesini oluşturan esnaflardan oluşan bir şehiriz. Kuva-yi Milliye şehrinin bu güzel esnafları, bu güzel şehrin güzel insanlarına aynı samimi duygularla hizmet etmeye devam edecek” diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Milletvekili Adil Çelik, CHP Milletvekilleri Ahmet Akın ve Fikret Şahin’in de konuşmalarının ardından halk oyunları ekibinin gösterileri ile devam eden programda yılın çırağı, kalfası ve ahisine plaketleri verildi. Ahirete intikal eden esnaf ve sanatkarlar adına 5 bin kişilik pilav ve ayran hayrı da yapıldı. Pilav ve ayran hayrı Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan yıldız ve Marangozlar Esnaf Odası Başkanı Kamil Güler tarafından vatandaşlara ikram edildi.

Yılın Ahisi Kamil İçen’e plaketi Vali Ersin Yazıcı, Yılın Kalfası Doğan Onbaşı’ya plaketiBalıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Yılın Çırağı Gül Sena Burma’ya plaketi Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz tarafından verildi.

Program toplu hatıra resmi çekilmesiyle son buldu.

Bununla Paylaş
Bu Makaleyi Derecelendir

liderbalikesir@gmail.com

Yorum Yok

Yorum Yapabilirsiniz