AnasayfaGündemBakan Çavuşoğlu’ndan açıklama

Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama

Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, koronavirüs nedeniyle yurt dışındaki 32 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

Göçle ilgili AB bugüne kadar yerine getiremediği sözleri yerine getirecek mi, göçmenlerin başta Suriye olmak üzere diğer ülkelere dönmek üzere yoğun bir çalışma yürütüyoruz.

Fas Dışişleri Bakanı ile görüşerek, uçuşları durdurdular, vatandaşlarımızı ülkemize getirdik. Türkiye’den uçuşların durdurulmasıyla yurt dışında kalan vatandaşlarımızın da dönüşünü sağladık. Pakistanlı vatandaşlarımız var burada onların da ülkesine dönmesi için, diğer ülkelerin vatandaşları da var, geri dönmeleri için yardımcı oluyoruz.

“YURT DIŞINDA DA 32 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Maalesef yurt dışında da 32 vatandaşımız çoğunluğu Avrupa ülkelerinden, vefat ettiler. Aileleri cenazelerini getirmek istedi, ülkemize getirilmeleri konusunda da gereken desteği veriyoruz.

Bugüne kadar 69 ülkeden tıbbi malzeme isteği geldi, hepsini karşılayamayız, 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik. G7 zirvesinde uluslararası ülkelere oluşturulacak fondan kimin neye ihtiyacı varsa karşılanması çağrısında bulunmuştuk. Üretim fazlası olursa onu ihraç edebiliriz. Maalesef stok yapanlar oldu, şimdi bu firmalar Sağlık Bakanlığımız ile anlaşma sağladılar. Ne kadar üretim kapasitemiz var, ne kadarını kullanabiliriz, ne kadarını bu ülkelere gönderebiliriz… İspanya’nın bizden maske talebi oldu, bunları karşılayabilir miyiz? Oluşturacağımız bu fon, hangi ülkenin ne kadar maske ihtiyacı var, hangi ülkeden bunlar talep edilebilir, bunu koordine etmemiz gerekiyor. Ülke olarak gereken adımları atarız.

“YAŞLILARA KARŞI DUYURULARI SUİSTİMAL EDENLER OLDU”

Devletimiz bir karar alırken vatandaşımıza ceza olsun diye almıyor. Amacımız vatandaşımızın can sağlığını, özellikle yaşlı vatandaşlarımızın sokağa çıkmaması gerekiyor. Onların ihtiyacını karşılamak üzere devletimiz destek veriyor. Bu duyuruları hepimizin vatandaşlarımıza iletmesi lazım, bunu da son zamanlarda suistimal edenler oldu, video çekimleri, paylaşımlar oldu. Bu duyurudan haberi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız var, onlara karşı tedbirli olmalı, evlerine göndermeli, duyarlı olmalıyız. Dışarıda herhangi bir işi olmayan vatandaşlarımızın da sokağa çıkmaması gerekiyor.

Paniğe gerek yok, hep beraber tedbir alıp bu süreçten hep birlikte çıkacağız.

Bununla Paylaş
Bu Makaleyi Derecelendir

liderbalikesir@gmail.com

Yorum Yok

Yorum Yapabilirsiniz